Олександрія. НВК "Марто-Іванівський ЗНЗ І-ІІст.-ДНЗ"

 





100-річчя від дня народження В.О Сухомлинського

Історія одного життя

 

 

«З метою вивчення та впровадження у навчально-виховний процес педагогічної спадщини В.О. Сухомлинського,  ідей та принципів гуманної педагогіки в класі проведено ряд цікавих заходів. Урок – гра «Мандрівка стежками казок В. О. Сухомлинського» на якій учні познайомилися з казками В.О.Сухомлинського. Діти вчилися аналізувати події в казках, робити висновки. Творчість В. О. Сухомлинського сприяє реалізації  виховних напрямків  підростаючого покоління, вдосконалення системи розумового виховання, розвитку пізнавальної активності учнів, формування морально-етичної культури школярів.

 

30.10.2017 року  відбулася «Хвилинка читання» творів Василя Олександровича Сухомлинського та роздуми над золотими зернятками істини, що в них приховані».  Учні опрацювали твір « Найгарніша мама».  Метою уроку було закріплення фонетичних знань учнів, вчити працювати над текстом, робити висновки, розвивати усне мовлення школярів, розширювати словниковий запас учнів, виховувати любов до матері.

 

Влучні висловлювання видатного українського педагога Василя Олександровича Сухомлинського. Його мудрі слова заставляють замислитися і направляють на вірний шлях у вихованні дітей.

  • Роки дитинства — це насамперед виховання серця.
  • Виховуючи свою дитину, ти виховуєш себе.
  • Знання без виховання – меч в руках божевільного.
  • До хорошого уроку учитель готується все життя.
  • Залізо іржавіє, не знаходячи собі застосування, стояча вода цвіте, а на холоді вкривається кригою, розум же людини, не знаходячи собі застосування, хиріє.
  • Вільний час учителя — це корінь, який живить джерела педагогічної творчості.
  • Хто намагається розібратися в хорошому й поганому на своїх уроках, у своїх стосунках з вихованцями, той вже досягнув половини успіху.
  • Хоча б над тобою було сто вчителів – вони будуть безсилі, якщо ти не зможеш сам змусити себе до праці і сам вимагати її від себе.
  • Праця – це одне з найчистіших і найшляхетніших джерел емоційного стану, радості діяння, творення. Думка, що народжена, збуджена, витончена в праці, стає радісною, оптимістичною.
  • Головний зміст і мета сімейного життя — виховання дітей. Головна школа виховання дітей — це взаємини чоловіка і дружини, батька і матері.
  • Для того щоб виховати справжніх чоловіків, потрібно виховувати справжніх жінок.
  • Дати дітям радість праці, радість успіху у навчанні, збудити в їхніх серцях почуття гордості, власної гідності — це перша заповідь виховання.
  • У наших школах не повинно бути нещасливих дітей, душу яких гнітить думка, що вони ні на що не здібні. Успіх у навчанні — єдине джерело внутрішніх сил дитини, які породжують енергію для переборення труднощів, бажання вчитися.
  • Щоб дитина була палко зацікавлена навчанням, їй необхідне багате, різноманітне, приваблююче, інтелектуальне життя.
  • Школа- не комора знань, а світоч розуму. Усі діти не можуть мати однакові здібності. І найважливіше завдання школи — виховання здібностей.
  • Головною потребою кожного школяра мають стати праця, самостійна думка, відкриття істини.
  • Якщо люди говорять погане про твоїх дітей — вони говорять погане про тебе.
  • Поважайте дитяче бажання бути хорошим, бережіть його як найтонший рух людської душі, не зловживайте своєю владою, не перетворюйте мудрості батьківської влади в деспотичне самодурство.
  • Дитина — дзеркало родини; як у краплі води відбивається сонце, так у дітях відбивається моральна чистота матері і батька.
  • Людина народжується на світ не для того, щоб зникнути безвісною пилинкою. Людина народжується, щоб лишити по собі слід вічний.
  • Любов — це насамперед відповідальність, а потім уже насолода, радість.
  • Совість — це емоційний страж переконань.

 

1 клас                                                                       Вчитель Майгур Н.А

Тема уроку: «Найгарніша мама» - В. Сухомлинський. 
Мета уроку: закріплювати фонетичні знання учнів, вчити працювати над текстом, робити висновки; виробляти навички виразного та свідомого читання; розвивати усне мовлення школярів, розширювати словниковий запас учнів; виховувати любов та шану до матері. 
Обладнання: картки, ілюстрації, мікрофон. 

Хід уроку: 


I. Організація класу до роботи. 
Слайд 1. 
- Ранок! Сонце в небі прокидається, 
Наш клас з гостями вітається. 
А тепер часу не гаймо 
І урок – розпочинаймо. 

II. Повторення та закріплення вивченого
1.1. Загадка-добавлянка. 

Я зачитую запитання, діти хором дають відповіді. 

- Що б не трапилося з нами, біжимо куди? До (мами!). 
- Відведе біду руками і прихилить небо (мама!). 
- Вам не передать словами, як летить душа до (мами!). 
- Підростаємо з роками, але мами завжди з (нами!). 
- Нас життєвими стежками всіх веде за руку (мама!). 
- Мама любить нас! Так само кожен любить рідну (маму!). 
- Все найдорожче, що є тільки з нами – все починається з нашої (мами!). 

1.2. Слово вчителя: Так, діти, 
З матусі починається життя, 
Вона дарує дітям щастя жити. 
І кожен йде у власне майбуття. 
Стрічає сонечко, що так чарівно світить. 
Ідете в світ. І поки ще малі, 
За ручку кожного веде вас люба мати. 
Нема ріднішої людини на землі, 
Її ім’я найкраще і крилате! 

III. Повідомлення теми уроку. 
- Отож, діти, ви зрозуміли, що сьогодні на нашому уроці ми будемо говорити про найдорожчу, найріднішу, найгарнішу людину для всіх нас – про маму. 
1.1. І продовжимо наш урок розчитанкою. 
Слайд 2. 

Розчитанка. 
(З телевізора по рядах) 
Перший ряд: Другий ряд : Третій ряд: 
мама тихо гарна 
матуся тихше гарненька 
матінка тихенько гарнесенька 
матусенька тихесенько найгарніша 

1.2. Фотооко (з дошки - на картці) 
Слайд 3.
 
неня 
ненька 
ненечка 
мамуся 
- Яке слово було першим? 
- А яке останнім? 
- А, може, хтось запам’ятав слово, в якому букв більше, ніж звуків? 

Слайд 4. 
1.3. Скринька народної мудрості. 

- Про матінку український народ склав багато прислів’їв. У нашій скринці є прислів’я. Але ви його мусите скласти з окремих слів і прочитати. 
- А тим часом діти за партами у парах складають з окремих слів друге прислів’я, а потім зачитають. 
1-ше: У дитини заболить пальчик, а у матері серце. (Одна дитина бере зі скриньки слова і складає). 
2-ге: 1 пара зачитує з місця: На сонці тепло, а біля матері добре. 
(Прислів’я вивішую на дошці). 

1.3. Фонетичні завдання для прислів’їв : 
1. – знайдіть двоскладові слова, трискладові. 
2. – промовити наголошені склади у словах: сонце, матір, пальчик. 
3. поділіть на склади слова: сонце, матір, пальчик. 
4. знайдіть слово, в якому букв більше, ніж звуків. (Пальчик.) 

IV. Фізкультпауза. 
Встало вранці ясне сонце, зазирнуло у віконце. 
Ми до нього потяглися, за промінчики взялися. 
Будем дружно працювати, сонечко розвеселяти. 
Встали – сіли, встали – сіли, бачите, як звеселили? 
Стало сонце танцювати, нас до танцю закликати. 
Нумо разом, нумо всі потанцюєм по росі. 
Покружляли, потяглися й до роботи знов взялися! 

V. Підготовка до вивчення тексту. 
Слайд 5. 
1.1. Гра «Назвіть маму». 

- Діти, скажіть, а чи тільки у людей є мама? 
- А ще у кого вона є? 
- Зараз ви пограєтесь, а ми почуємо, чи знаєте ви, хто мама у різних тварин? 
У зайченят мама? … (зайчиха). 
У лисенят мама? … (лисиця). 
У вовченят мама? … (вовчиця). 
У ластів’ят мама? … (ластівка). 
У совенят мама? … (сова). (Картинки тварин по телевізору.) 

VI. Робота над текстом. 
- На сьогоднішньому уроці ми вивчимо казочку прекрасного вчителя і письменника В. Сухомлинського «Найгарніша мама.» 
1.1. Первинне читання. 
Завдання перед читанням: - Я читатиму, а ви уважно слідкуйте і після читання скажете, хто ж головні герої цієї казки? (Я читаю, після читання діти відповідають на поставлене запитання). 
- Перегляньте казочку ще раз, можливо знайдете незрозумілі слова і зверніть увагу на слова, які промовляли Соловей, Дрізд, Дятел, Совеня. 
(Проводжу словникову роботу, діти зачитують окремо слова героїв.) 
1.3. Словникова робота: 
Слайд 6. 

Банькатий 
Зареготали 
Потвора 
1.3. Читання в особах. 
1.4. Відповіді на запитання. (с. 105 - підручника). 

- То хто ж зробить висновок, чия ж мама найгарніша? 
1.5. Мозковий штурм
- А якби мати- Сова не почула крику совеняти, і воно розплакалося б, і його сльозинка впала б вам на руку чи на щоку. Як би ви заспокоїли його, як допомогли б? 
1.6. Гра «Найкращі слова для мами». 
Слайд 7. 

Прикрасити деревце радості гарними словами про маму. (Завдання для дітей з телевізора: 
- Закінчити речення: «Моя мама ……». Я словами прикрашаю деревце радості. 
Гарна, розумна, добра, мила, приваблива, люба, радісна, працелюбна, турботлива, прекрасна, ніжна, щедра, най…) Скільки названо слів – стільки яблучок з’явиться на дереві. 
- А чи потрібно допомагати мамі? 
1.7. Відпочинок. Гра рухів «Як ви вдома допомагаєте мамі?» 
Діти рухами показують, як вони допомагають мамі, а ми відгадуємо. 

VII. Підсумок уроку. 
Слайд 8. 
- Про кого ми сьогодні говорили на уроці? 
- А чия ж мама найкраща? 
- Про свою любов та шану до мами зараз діти розкажуть поетичними рядками: 
Мамочко, найкраща, дорогенька, 
Ти для мене сонечко ясне. 
Я люблю тебе, моя рідненька 
Й знаю я як любиш ти мене. 

Ти на ніч мені читаєш казку, 
І ведеш у поле, та у гай. 
І даруєш щедро ніжну ласку, 
І розкажеш все, що не спитай. 

А на свято платтячко пошиєш, 
Щоб була охайна й гарна я. 
Ти усе, усе на світі вмієш, 
Найрідніша мамочко моя. 
(Дякую.) 
- На завершення послухайте пісню про маму у виконанні Тетяни Бученко. 
- В кінці пісні під мелодію звертаюсь до дітей з просьбою берегти маму, старатись ніколи її не засмучувати. 

Рідну маму бережіть 
Кожен день і кожну мить. 
Бо душа в матусі за вас болить 
Кожен день і кожну мить. 

- Дякую за гарну роботу на уроці.